Prilikom poslova bojenja koristimo različita sredstva koja sadrže kemikalije zbog čega ovi proizvodi spadaju u opasna sredstva. Njihovim pravilnim i odgovornim korištenjem smanjiti ćete svaki rizik od nastanka zdravstvenih tegoba. Po završetku radova pobrinite se i za njihovo pravilno odlaganje. To možete učiniti odlaganjem u reciklažnim dvorištima u vašem gradu. Osim starih boja, lakova, ljepila i smola potrebno je odložiti i svu ambalažu onečišćenu istim.
Rukovanje:
– Uvijek pročitajte i pridržavajte se uputa za rad navedenih na proizvodu
– U zatvorenim prostorima osigurajte dovoljnu ventilaciju otvaranjem prozora. Na prvi znak vrtoglavice, napustite prostor i iziđite na svjež zrak.
– Koristite latex rukavice, odjeću dugih rukava i nogavica
– Nemojte nositi najlon ili plastičnu odjeću. Ovi materijali stvaraju statički elektricitet pa iskrica može zapaliti pare boje.
– Nikada ne koristite boje i lakove u blizini otvorenog plamena ili alata koji proizvode iskrice
– Pri ulijevanju otapala pazite da se stjenke posuda dodiruju kako bi se spriječile iskre
– Nemojte miješati premaze izrađene na bazi različitih veziva jer su nekompatibilni
– Ako vam je ostalo viška boje sačuvajte ju u sigurnim i dobro zatvorenim spremnicima izvan dohvata djece.
– Ne izlijevajte boju ili razrjeđivač u odvode jer mogu uzrokovati zagađenje vodenih tokova.
– Nikada ne koristite terpentin za čišćenje ruku jer će se kroz pore apsorbirati u kožu. Za čišćenje koristite samo sapun i vodu.
– Pazite da vam odstranjivač boje na dođe u dodir s licom, očima i ustima. Ako sredstvo dođe u kontakt s kožom odmah ga isperite hladnom vodom, u slučaju dodira s očima ili ustima odmah potražite medicinsku pomoć.
– Hranu i piće držite dalje od područja rada s bojama.