RAL ljestvica je standardizirani registar boja koji se koristi u Europi. Postoji više različitih ljestvica prilagođenih potrebama različitih struka. Međutim, kada se koristi u svakodnevnom govoru obično se misli na klasični RAL.
Klasični RAL u upotrebi je od 1927. godine kada je njemački Državni institut za sigurnost kvalitete i isporuke (Reichsausschuß für Lieferbedingungen und Gütesicherung) izumio zbirku od 40 boja pod nazivom “RAL 840”. Od tada se proizvođači i kupci prilikom opisivanja tonova boje oslanjaju na brojeve umjesto da razmjenjuju uzorke.
Sustav se konstantno mijenjao i dopunjavao. Tako je 1930. godine promijenjen način označavanja uvođenjem četveroznamenkastih brojeva, a ljestvica je preimenovana u “RAL 840 R” (R za revidiran). 1961. ljestvica je još jednom revidirana i nazvana “RAL 840-HR”. Ova ljestvica u upotrebi je i danas, a sastoji se od 210 boja. Kako bi se izbjegla konfuzija u slučaju zamjene brojeva 1960-ih bojama su uz brojeve dodana i imena.
Ljestvica “RAL 840-HR” obuhvaća samo mat boje pa je 1980-ih uvedena i “RAL 841-GL” skala sa 193 sjajne boje.
Klasična RAL ljestvica obuhvaća najvažnije boje pa se većina boja iz ove ljestvice koristi za upozorenja i prometne znakove ili su karakteristične za vladine agencije i javne službe.
Osim klasične RAL ljestvice postoje i RAL F9, RAL EFFECT, RAL DIGITAL, RAL Colour Feeling i RAL dizajn. RAL DIGITAL, RAL Colour Feeling i RAL dizajn namijenjeni su arhitektima i dizajnerima interijera. RAL F9 se sastoji od samo 3 boje koje se koriste za vojne maskirne uniforme, a RAL EFEKT obuhvaća boje na bazi vode u kojima se ne koriste teški metali poput olova, kadmija i kroma.