Odabir prave boje prilikom uređenja doma danas je zaista izazov. Osim nijanse bitna je namjena boje, pokrivnost, kvaliteta i sastav boje. Ovi jednostavni savjeti mogu vam biti od velike pomoći pri kupnji boja i lakova.
1. Boje na bazi vode ili na bazi otapala
Svi premazi sastoje se uglavnom od četiri komponente: vezivnog sredstva, otapala, pigmenta i dodatnih materijala. Zadaća otapala je da održi vezivno sredstvo i pigmente u tekućem stanju. Nakon upotrebe otapalo isparava i boja ostaje suha i čvrsta. Otapala mogu bit različita npr. proizvodi iz prirodne smole, naftni proizvodi. Otapalo može biti i voda i takve boje na bazi vode posebno se izdvajaju jer nisu štetne za okoliš. Boje na bazi vode brzo se suše, mogu se razrijediti s vodom, mogu se međusobno miješati i lako se čiste vodom. S druge strane, pri upotrebi boja koje sadrže druga otapala potrebno je izbjegavati izvore vatre, osigurati dobru provjetrenost prostorije i koristiti zaštitne rukavice. Ove boje čiste se razrjeđivačem.
2. VOC free i C.F.C. free proizvodi
VOC free (eng. Volatile organic compounds) su proizvodi koji ne sadrže hlapljive organske spojeve štetne za ljudsko zdravlje i okoliš. C.F.C. free (eng. Chlorofluorocarbon free) su proizvodi koji ne sadrže freon koji je štetan za život na zemlji jer uništava ozon. Pripazite na ove oznake na ambalaži proizvoda.
3. Sjajna ili mat boja
Izbor količine sjaja boje stvar je ukusa, ali općenito vrijedi da će s mat bojama greške nastale prilikom bojanja kasnije biti manje vidljive. Međutim, mat boje nemaju sjaja, upijaju svjetlo, kupe prljavštinu, vrlo ih je teško očistiti i lako će se ogrebati. S druge strane, sjajne i polu-sjajne boje reflektiraju svijetlo, otpornije su i toleriraju brisanje. Stoga su sjajnije boje mudar izbor ukoliko imate djecu i kućne ljubimce, a mat boje koristite za stropove i površine koje nisu na direktnom udaru, npr. unutrašnjost ormara.
4. Pokrivnost premaza
Pokrivnost je sposobnost premaza da prekrije boju podloge. Postiže se pigmentima, a može se povećati i odgovarajućim punilima. Tako na primjer emajl, lak i lazure postižu različitu razinu pokrivnosti. Emajl sadrži velike količine pigmenta pa u potpunosti prekriva podlogu, lazura je transparentna zbog male količine pigmenta, a lak je u potpunosti bezbojan.