Bojenje valjkom olakšava poslove bojenja jer njime brže nanosimo boju na površinu nego kistom. Jednostavan je to i brz način rada, međutim po završetku posla morate se dobro pobrinuti kako biste ga sačuvali za buduću upotrebu.
Ako planirate opet koristiti valjak unutar iduća dva dana, dovoljno je ukloniti višak boje valjanjem po mrežici iz seta za bojenje valjkom i potom ga spremiti u plastičnu vrećicu. Vrećicu čvrsto omotajte oko valjka kako biste uklonili višak zraka i tako ga održali vlažnim za nastavak rada. Ovako zamotan valjak može stajati do dva dana bez da se stvore gljivice plijesni.
Kada ste u potpunosti gotovi s poslom valjak dobro očistite tako što ćete ga naizmjence valjati u razrjeđivaču i sušiti valjajući po kartonu ili novini. Postupak je potrebno ponavljati sve dok valjak više ne bude ispuštao boju. Ostavite ga da se osuši na zraku i kada je potpuno suh spremite ga u plastičnu vrećicu za kasniju uporabu.
Savjeti:
– Ako je sutradan kod ponovnog korištenja valjka boja malo ljepljiva poprskajte ga s malo vode i možete nastaviti s radom.
– Ako morate pohraniti valjak na duže od dva dana možete ga i zamrznuti. Prije ponovnog rada pričekajte da valjak dođe na sobnu temperaturu.
– Ako vam se dogodilo da ste ostavili valjak predugo bez da ste ga očistili i boja se stvrdnula još uvijek ga možete spasiti. Ostavite ga oko 20 minuta u razrjeđivaču, a zatim valjajte po komadu kartona ili novini. Učinite to onoliko puta koliko je potrebno da biste omekšali valjak. Kada ste uklonili sve što se dalo ukloniti valjak operite u vodi i prođite još jednom po kartonu.
