Bijela boja predstavlja slobodu, čistoću, dobrotu, nevinost i neutralnost te se smatra bojom savršenstva. Kao suprotnost crnoj označava sigurnost i obično ima pozitivno značenje. U zapadnim zemljama i Japanu mladenke stoga nose bijele vjenčanice. Iz istog razloga su i liječničke kute bijele boje simbolizirajući nadu i oporavak. S druge strane, u Kini i dijelovima Afrike bijela je boja žalosti.
Povijest bijele boje:
Prvi dostupni bijeli pigment bio je vapno u prahu. Vapneno bijela poznata je od prapovijesti, a koristi se i danas kao slikarski medij te boja za zidove.
Od davnina se koristi i olovno bijela, još od 400 g.pr.Kr. Još tada proizvodila se umjetnim putem, djelovanjem vinskog octa i ugljik (IV) oksida na metalno olovo pri temperaturi od 700°C . Olovno bijela bila je jedini bijeli pigment u europskom slikarstvu sve do 19. stoljeća kada je njena upotreba ograničena zbog otrovnih svojstava. Osim u slikarstvu ovaj pigment koristio se i u kozmetici, a zbog svoje otrovnosti često sa smrtnim posljedicama.
Zahvaljujući svojim odličnim kvalitetama, titanium bijela je zamijenila otrovnu olovno bijelu. Pigment titanij dioksida otkriven je 1821., ali je zbog poteškoća u proizvodnji tek 1921. proizvedena titan bijela pogodna za umjetničke svrhe. Titanium bijelu karakterizira izvrsna pokrivna moć te otpornost na svjetlo i atmosferilije.
Drugi moderni pigment je cink bijela. Nastaje oksidacijom para rafiniranog cinka. Poznat je još od srednjeg vijeka, kada se koristio kao farmaceutski preparat za opekline i posjekotine. U 19. st. počeo se proizvoditi i koristiti kao bijeli pigment.
Bijela u interijeru:
Bijeli interijeri možda vam se čine kao igranje na sigurno, ali šteta bi bilo gledati ih tako jednostrano jer to definitivno nije jedini razlog zašto volimo bijelu u životnim prostorima. Ona je zapravo savšen izbor zbog svojih osobina i simbolike. Bijela boja prostoru daje eleganciju, unosi osjećaj čistoće, osvježenja i smirenosti te je primjenjiva u doslovno svim vrstama interijera. Još jedan veliki plus za bijelu je dobro poznata činjenica da stvara iluziju velikog prostra. Pri tom je važno koristiti nijanse bijele sa zelenim i plavim podtonovima. Možda vam je čudno, ali da, čak i bijela ima više nijansi i to veliki broj njih.