Kao sredina između dvije krajnosti, crne i bijele boje, siva se smatra bojom kompromisa.
Simbolizira rafiniranost, mudrost, zrelost, kreativnost i inspiraciju. Međutim, previše sive može značiti i monotoniju i neodlučnost.
Do 19. stoljeća, umjetnici su tradicionalno sivu dobivali jednostavno miješanjem crne i bijele. Rembrandt Van Rijn je obično koristio mješavinu olovno bijele i čađe ili bjelokosno crne, zajedno s malo plave ili crvene kako bi stvorio hladnije ili toplije nijansa sive.
Početkom 19. stoljeća na tržištu se pojavila nova siva – Payne siva, imenovana po britanskom umjetniku Williamu Payneu. Payne siva je tamna plavo-siva nijansa koja nastaje kao mješavina ultramarin i crne ili ultramarin i zemljanog tona Sienna.
Siva u interijerima
Bezvremenska siva stvara osjećaj mira i smirenosti, pa je nalazimo u interijerima svih stilova uređenja, a zbog svoje potpune neutralnost slaže se s bilo kojom bojom. Posljednjih godina naročito se vezuje uz minimalistički i industrijski stil.
Tamne nijanse sive simboliziraju snagu te će izvrsno izgledati s crvenom, žutom ili narančastom. Svjetlije nijanse imaju smirujući i nježniji efekt pa ih možete kombinirati s nijansama ljubičaste. Ukoliko želite naglasiti određene elemente u interijeru siva će poslužiti kao izvrsna podloga. Na primjer, zid s obiteljskim fotografijama ili umjetničkim slikama neka bude u nijansi sive koja će ih najbolje istaknuti.
Siva se često koristi i u poslovnim okruženjima jer označava autoritet i pouzdanost, a ako se kombinira sa zlatnom i bijelom bojom može predstavljati osjećaj kontrole i moći.
Zanimljivosti
– Ljudsko oko može razlikovati oko 500 nijansi sive boje.
– Tijekom vladavine kraljice Elizabete zakonom je bilo određeno kako sivu smiju nositi niže i više klase. To je bilo važno jer su boje u to doba mnogo govorile o financijskom i društvenom statusu muškaraca i žena.
– Kasnih 1930-ih, siva je postala simbolom industrijalizacije i rata. To je vidljivo i na slavnoj Picassovoj slici Guernica kojom dominira siva boja.